O vodiči - vznik první sady
"Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme." ... Richard Feynman
Jsem otec dvou úžasných dětí. Tak jako jiní rodiče, jsem i já dostal darem možnost vyzkoušet si společnou přípravu do školy, online výuku nebo vidět jak probíhá klasická a pro mě spíš archaická frontální výuka. Žena odpustí, ale fyzika je má dávná láska, součást mého já a tak už to asi navždy bude. Proto možnost zažít výuku fyzikálních zákonitostí způsobem, který zažívali již naši rodiče, bez zapojení žáka do experimentování nebo stále hojně využívaná a lety vyzkoušená ale odstrašující metoda biflování, ve mně vyvolaly jeden velký otazník, který ve mně hlodal. Vždyť žijeme ve 21. století ….
Jak už to v životě bývá, věci se dějí bez konkrétního vzorce a přiznávám, že ne vždy se dají předvídat 😉 Zkušenost dětí s fyzikou ve mně bobtnala. Stal se ze mě vodič, který potřeboval náboj. A brzy přišel další impuls. Kamarád Petr Kornacki mě seznámil se bývalým šéfem Katedry didaktiky fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě UK Leošem Dvořákem. Další proměnná ve vzorci výuky fyziky byla na světě. A odteď už šlo o klasický řetězec výpočtu. Následovalo ne méně obohacující setkání s učitelem fyziky a hobby truhlářem Vaškem Piskačem z Brna. Děkuji osudu, že mi poslal do života tyto vzácné pedagogy. Oba jsou studnicí inspirace, ať už přednáší podobně fyzikou postiženým nebo si doma sám vyrábí sady pro výuku na koleni. Došel jsem k výsledku a obohacení potřeb učitele a zhmotnění živé výuky přestalo být jen proměnnou.
A tak jsme si s Petrem začali hrát s výsledkem a zkusili jeho aplikaci dostat do reálného světa. Světlo světa spatřila první sada pro výuku vytvořená metodou 3D tisku Vodič v magnetickém poli. Posuďte sami, jestli právě ona může být prostředkem, jak proces vzdělávání ve fyzice posunout do srozumitelného jazyka generace našich dětí. Dejte mi vědět, jak se vám líbí ...